Zadzwoń: +48 697 916 394
lub umów się online:
Opóźnienie rozwoju mowy to stan, w którym dziecko nie rozwija swojego języka w sposób zgodny z normami wiekowymi. Jest to problem, który dotyka wiele dzieci i może mieć negatywny wpływ na ich rozwój emocjonalny, społeczny czy edukacje.
Pierwszą i najważniejszą oznaką opóźnienia rozwoju mowy u dziecka jest brak lub ograniczona liczba słów.
Dziecko w wieku 2 lat powinno znać i używać około 50 słów, a w wieku 3 lat powinno umieć używać co najmniej 200 słów. Jeśli dziecko ma problem z nazywaniem przedmiotów lub używaniem słów, które są dla niego ważne, może to wskazywać na opóźnienie mowy.
Kolejną sugestią jest niezrozumiała wymowa.
Dzieci w wieku 2-3 lat mogą mieć problemy z wymową niektórych dźwięków, ale z czasem powinny nauczyć się poprawnej wymowy większości dźwięków. W wieku 2 lat dziecko powinno prawidłowo wymawiać głoski: /m/, /n/, /p/, /b/, /t/, /d/, /k/, /g/, /h/. W wieku 3 lat dziecko powinno już poprawnie wymawiać wyżej wymienione głoski, a także: /w/, /j/, /f/, /s/, /z/. W niektórych przypadkach mogą występować jeszcze błędy w wymowie, np. zamiana głosek /p/ i /b/ lub /t/ i /d/.
Wiek 4 lata - dziecko powinno poprawnie wymawiać już większość głosek, w tym również głoski syczące, cieszące, pojawiają się też szumiące /sz/,/ż/,/cz/,/dż/.
Innym ważnym aspektem jest brak zdolności budowania zdań.
Dziecko powinno w wieku 3 lat umieć budować proste zdania złożone z trzech lub więcej słów, takich jak "Chcę pic” lub "daj lale” itp. Jeśli dziecko nie jest w stanie formułować takich zdań lub ma wyraźne, z tą umiejętnością trudności, to może wskazywać na opóźnienie rozwoju mowy.
Dzieci z opóźnieniem rozwoju mowy mogą mieć trudności w porozumiewaniu się z innymi osobami, zarówno w domu, jak i w szkole lub na placu zabaw. Mogą mieć trudności z rozumieniem poleceń i instrukcji, jak również z opowiadaniem historii i wyrażaniem swoich potrzeb i emocji. Dzieci, o których mowa, mogą mieć tendencję do powtarzania słów lub sylab, zwłaszcza podczas mówienia pod wpływem emocji lub stresu.
Jeśli rodzice zauważą u swojego dziecka którekolwiek z tych oznak, powinni skonsultować się z logopedą w celu oceny stanu rozwoju mowy dziecka i uzyskania pomocy. Warto pamiętać, że im wcześniej rozpocznie się terapia, tym większe szanse na skuteczne przezwyciężenie opóźnienia w rozwoju mowy i osiągnięcie pełnego potencjału językowego.